Ekonomi

Altın Düşmeye Devam Edecek Mi? Uzmanlar Uyardı

Altın güne düşüş ile başladı. Uluslararası piyasalarda altın onsu %0,6 oranında azalış ile 1.641’den işlem yapıldı. Yaşanan gelişmeler kapsamında piyasalarda hareketlenmeler yaşandı. Altın yatırımcısı gram altının değer kaybedip kaybetmeyeceğini merak ediyor. Bu konuda uzmanlar önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

Küresel piyasalarda ABD’ de açıklanan enflasyon oranlarının ardından gözler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının açıklayacağı faiz kararına çevrilmiş durumda. ABD’ nin açıkladığı faiz kararının ardından piyasalarda hareketlenmeler yaşanmıştı. Bu bağlamda dolar artarken gram altın fiyatlarında düşüş yaşanmıştı. Geçtiğimiz iki toplantıda Merkez Bankası politika faizinde iki puan indirmişti. Bu sefer yapılacak toplantı öncesi altın düştü. Dolayısı ile Merkez Bankası’ nın politika faiz kararı merak konusu. Ayrıca gram altının düşmeye devam edip etmeyeceği altın yatırımcısı tarafından araştırılmaya başlandı. Uzmanlar bu konuda uyardı.

Altın Düşmeye Devam Edecek Mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) geçtiğimiz iki toplantıda politika faizinde iki puan indirimi yaparak %12’ ye indirmişti. 20 Ekim 2022 tarihinde Merkez Bankasının yapacağı faiz toplantısında alacağı karara gözler çevrildi. Bazı ekonomi uzmanları politika faizinin %12’ de sabit kalacağını tahmininde bulunurken bazıları da bir puan indirileceğini ifade etti. Merkez Bankası’ nın faiz kararı açıklanmadan gram altında düşüşün olması yatırımcıyı tedirginleştirdi. Dolayısı ile alınacak politika faizi kararı oldukça önemli.

Merkez Bankası’ nın alacağı para politikası kararı ile piyasalarda hareketlenmelerin yaşanacağını ifade edebiliriz. Birbirine entegre bir yapı içerisinde olan ülke ekonomileri alınan kararlar ile küresel piyasaları etkiliyor. Dolayısı ile TCMB’ nın Para Politikası Kurulu toplantısında alınacak faiz kararı oldukça merak ediliyor. Ancak büyük çoğunluk Merkez Bankası faiz indirimini devam ettireceği yönünde görünüyor. Bu bağlamda politika faizinin %12’ den %11’e düşürüleceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar Uyardı

ABD enflasyon oranlarının açıklanması ve ondan önce de tarım dışı istihdam oranlarının açıklanması ile piyasalarda hareketlenmelerin yaşandığını ifade edebiliriz. Hatta dolar artarken altında düşüş yaşanmıştı. Bu hafta ise Merkez Bankasının alacağı karar piyasalara yön verecek. Dolayısı ile yapılacak toplantı dört gözle bekleniyor. Altında yaşanan düşüş devam edecek mi araştırılırken uzmanlar çeşitli uyarılarda bulundu.

Emlak ve yatırım danışmanı Mert Başaran son zamanlarda altın konusunda ciddi tahminlerde bulundu ve oldukça da ses getirdi. Başaran, “şu an altın hala ucuz gözüküyor. Ons bazında hala ucuz. Dolar çok arttığı için altın ons bazında çok ucuz. Alıp kenara koyulabilir. Gümüş çok ucuz, alıp köşeye atabilirsiniz. Dolar ve euro’ya para yatırarak para kazanamazsınız. Bunlara bağlı artan yatırım araçlarına paranızı yatırın. Konut fiyatları arttı. Aralık ve Ocak aylarında konut fiyatlarında bir durgunluk olabilir. Fırsat yerler çıkabilir. Mutlaka yatırım için alacaksanız, küçük evler alın. 1+0 tarzı evlere bakın. Çok kazandırıyor. Mesela 1+0 ev mi alınır, kötü şeyler yapılıyor oralarda’ deniyor. Dolayısıyla ben daima küçük evciyim. Param olduğunda bunu yaparım. Tarlaya yatırım yapılabilir. Erzurum, Gaziantep, Elazığ gibi yerlerin konut imarları yanlarında tarla alabilir. Tarla alırken konum çok önemlidir. Araştırılması lazım” şeklinde açıklama yaptı.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İsmail Memiş gram altın tahmini için rakam verdi ve önemli açıklamalar yaptı. Memiş, “Ekimin ilk haftası ani yükseliş, ikinci haftası düşüş, bu hafta ise toparlanma var. Dolar endeksinde düşüşle birlikte bir miktar yükseliş oldu ancak yükseliş trendine geçemedi. Bunun için ons gram altının 1.680-1.705 seviyesi yukarı yönlü kırılmalı ki yükseliş trendinden bahsedelim. Altında baskılanma devam ediyor. Fed’i satın alan bir yatırımcı var. Kimi yükseliş kimi düşüş bekliyor. Gram altındaki düşüş nedeni Fed, ancak yükseliş nedenlerine bakınca pek çok faktör var. Bunlar enflasyon, resesyon ve jeopolitik riskler. Daha bunlar fiyatlanmadı. Gram altında yükseliş bekliyorum. Hem yurt içi hem de küresel piyasalarda altın şu an ucuz” ifadelerin kullandı.

Başa dön tuşu