Sağlık

Aman dikkat! Uzmanlar yeni COVID varyantları konusunda uyarıyor

Uzmanlar, COVID-19’un son yayılma hızının yeni ve aşıdan kaçabilen varyantların ortaya çıkmasına yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Son 10 günde Çin, Hindistan, Güney Kore ve Japonya’nın ardından Avrupa ve Türkiye’de COVID-19 vaka sayıları artmaya başladı .

Uzmanlar, test yapılmaması nedeniyle resmi rakamlarda vaka sayısının görülmediğini ancak sayının tahminlerin çok üzerinde olduğuna dikkat çekiyor.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Bülent Ertuğrul, Milliyet gazetesine verdiği demeçte, “Virüsün bu hızlı yayılması, yeni ve aşıdan kaçan varyantların ortaya çıkmasına neden olabilir” dedi.

Kışın sonuna kadar kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske takılmasının zorunlu olmaması halinde vaka sayılarının artarak devam edeceğini söyleyen Bakan, vatandaşları sağlık hizmetlerinin aksamaması için kişisel önlemler almaya çağırdı.

Bulaşıcı Hastalıklar Derneği Başkanı Prof. Arkadaşlarımızdan ve meslektaşlarımızdan edindiğimiz bilgilerin sayısı son iki haftada kat kat arttı.”

“En büyük korkumuz, grip ve COVID-19 vaka sayılarındaki artış sonucunda sağlık hizmetlerinin aksamaya uğraması.”

Rakamlarda patlama yaşandığına dikkat çeken bir başka enfeksiyon hastalıkları uzmanı Doç. Aşılama süreci de tamamen durdu.”

Profesör Alpay Azad, “Asıl endişemiz, COVID-19’un ilk dönemindeki gibi tekrar mutasyona uğrayıp yayılacağı” diyerek, maske zorunluluğunun birkaç ay sonra geri gelmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Başa dön tuşu