Gündem

Bakan Mustafa Varank Müjdeyi Verdi! TOGG Fiyatı ve Ne Zaman Satışa Çıkacağı Belli Oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli otomobil ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşlar TOGG’un fiyatını ve ne zaman satışa çıkacağını merak ediyor. İşte detaylar…

Bakan Mustafa Varank, TOGG’un seri üretimine günler kala hakkında merak edilen soruları cevapladı. Vatandaşlar en çok TOGG’un fiyatı ne olacak ve ne zaman satışa çıkacak sorularına yanıt aradı. Fiyatı ve ne zaman satışa çıkacak sorularının yanında merak edilen bir başka soru TOGG’un zırhlısı olacak mı sorusu oldu.

Bakan Mustafa Varank Müjdeyi Verdi!

TOGG, Türkiye merkezli bir otomobil üreticisi olup ilk otomobilini 2022 senesinin son aylarında seri üretime hazır olacağını açıklayan şirkettir. Ayrıca TOGG geçtiğimiz gün Shell ile yen bir ortaklık kurduklarını ve 81 şehirdeki yüzlerce şubede istasyon kuracaklarını bildirdi. Öte taraftan Trugo ile de hızlı şarj istasyonu kurulum sürecini yürütmeye çalışıyor.

TOGG ile Shell arasında imzalanan yeni anlaşmayla 600 tane Trugo hızlı şarj istasyonunu 81 ildeki 400 Shell şubesine yerleştireceği de açıklandı. Ekim ayının başında ilk Trugo şarj istasyonu Bolu’ da kuruldu. İstasyon şu an 12 otomobili aynı anda şarj edebilecek güçte. Burada Star Charge üretimi 6 tane şarj ünitesi bulunuyor.
ilkin Shell ile TOGG arasında yapılan anlaşmanın kapsamında 400 lokasyon için 600 ünite kurulduktan sonra 600 lokasyona 1000 ünite gibi bir sayıya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda aynı anda 2 bin aracın şarj olabilecek. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde 25 KM’ye en az bir istasyon kurulum gerçekleşecekken trafiğin yoğun olmadığı bölgelerde ise bu mesafe 50 KM olacak. Burada şunu da belirtmekte fayda var ki bugün dünyada küresel iklim değişikliği ile mücadele devam ediyor. Bu kapsamda elektrikli araç kullanımı günden güne artıyor. Dolayısı ile bu şarj istasyonları sadece TOGG için değil diğer elektrikli araçlar için de kullanıma açık olacaktır.

TOGG Fiyatı ve Ne Zaman Satışa Çıkacağı Belli Oldu!

Küresel ısınmadan kaynaklı bugün dünyanın birçok bölgesinde tehlikelerin arttığını görüyoruz. Dolayısıyla her yıl iklim zirvesi düzenleyen ülkeler çeşitli taahhütlerde bulunmaya devam ediyor. Bu zirvelerde özellikle fosil enerji kaynaklarının kullanımından kaynaklı iklim değişikliğinin yaşandığına vurgu yapılıyor. Bu enerji kaynağı yerine daha temiz, sürdürülebilir aynı zamanda da tükenmez olan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı arttırılmalı. Bu bağlamda taahhütler veriliyor. Ayrıca karbon ayak izini yok etmek için çalışmalar yürütülüyor. Sonuçta elektrikli araç kullanımı teşvik ediliyor. Ayrıca otomobillere şarj istasyonlarında sağlanan elektriğin de yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesi önemlidir.

Bakan Mustafa Varank TOGG ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Varank, “Fiyatla ilgili sorular bize çok soruldu. Başından beri de aynı şeyi söylüyoruz. Biliyorsunuz bu bir özel sektör yatırımı. Burada şirketin bir fiyat politikası var. Başından beri şunu söylüyorlar. Biz piyasaya C sınıfı SUV bir araçla çıkacağız. Dolayısıyla aynı segmentteki yani C sınıfı SUV segmentindeki içten yanmalı, benzinli dizel araçlar hangi fiyattan satılıyorsa biz o fiyat marjından piyasaya gidip rekabetçi olacağız. Başından beri söyledikleri bu. Bu manada da fiyatını merak edenler listeleri alırsınız elinize. Şu anda piyasada C sınıfı SUV araçlar hangi fiyatlardan satılıyor? Bakarsınız aklınızda bir fikir oluşur. ‘Demek ki TOGG da bu fiyatlardan piyasaya çıkacakmış diyebilirsiniz. Yoksa şundan satılacak, bundan satılacak diye hiçbir zaman bizim bir açıklamamız olmadı. Başından beri piyasaya çıktığımda C sınıfı SUV segment araçlarla aynı marjda satılma hedefi var. Şirket bu minval üzere de çalışmalarına devam ediyor” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Geçen hafta bir pastaneye gittim. Hanım bir sipariş vermişti. ‘Bunu git al, gel’ dedi. Gittim pastaneye. Üzerimde TOGG’un yeleği vardı. Dedim ki ‘siparişimiz varmış alabilir miyim’? Hazırladı tezgahtar arkadaş. ‘Buyurun’ dedi. Sonra üstüme baktı dedi ki; ‘ya bu üstünüzdeki bildiğimiz TOGG’mu’ diye. ‘Evet’ dedim bildiğimiz TOGG, Türkiye’nin otomobili. Anlattık fabrika 29 Ekim’de açılacak. Daha sonra Mart’ta satışlar bekleniyor diye. Dedi ki ‘ya ne kadar gurur verici. Böyle bir projede çalışıyorsunuz’. Tabi beni tanımadı” dedi.

Başa dön tuşu