Gündem

Dikkat bu cezalar yüzde 122,93 oranında arttı

2023 yılında Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun ilgili maddelerini ihlal edenler artırılmış idari para cezalarıyla karşı karşıya kalacak. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yeni cezaları ana hatlarıyla açıklayan “2920 Sayılı Sivil Havacılık Kanunu Kapsamında Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımladı. Tebliğ ile idari para cezalarının her takvim yılında yeniden değerleme oranında artırıldığı ve 2023 yılı için oranın %122,93 olduğu hatırlatılmıştır.

Tebliğe göre havacılık işletmecilerine izinsiz uçuş yapmak veya uçuş planı doldurmak, açık arızalı hava aracı kullanmak veya yetkisiz kuruluşlardan kargo kabul etmek gibi fiillerden 5 bin 256 liradan 105 bin 697 liraya kadar para cezası verilebilecek. Uçuş güvenliğini kasten riske atan pilotlara 57 bin 516 TL, uçak içinde duman yayan cihazları kullanan yolculara 8 bin 624 TL ceza kesilecek.

Yeni cezalar 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girecek. “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelikte Yer Alan İdari Para Cezalarının Yeniden Değerlendirilmesine Dair Tebliğ” de Resmi Gazete’de yayımlandı. Havacılık sektörüyle uğraşanların bu değişikliklerden haberdar olmaları ve Türk Sivil Havacılık Kanunu’na uygun hareket etmelerini sağlamaları olası cezalardan kaçınmak için önemlidir.

Başa dön tuşu