Ekonomi

Evde Reçel Yapıp Satmak

Günümüzde birçok insan evde yapabilecekleri işler ile ek gelir imkanına sahip olmaktadırlar. Evdek iş imkanlarından birisi de evde reçel yapıp satmaktır. Yalnız bu konulardan ilki ve belki de en önemlisi, reçelde kullanılacak malzeme seçimidir. En ucuz ve en kalitesiz markaların kullanılması, reçelin kalitesini ve değerini düşürecektir. Bu sektörde tutulabilmek için reçellerin sağlıklı ve temiz bir ortamda yapılması gerekmektedir.

Şimdilerde hemen hemen her şeyden reçel yapıldığı için, çeşit de buna göre artış göstermektedir. Pazar gibi ortamlarda satılabilecek bu reçellere belli bir oran vermek de oldukça önemlidir. Çok fazla fiyat biçmek de müşterileri kaybetmeye neden olabilecektir. Kar yapabilmek için de bu oranın ayarlanması gerekmektedir.

Satışı arttırmanın bir yolu da, ambalajın değişik olmasıdır. Bütün ürünlerde daha alınmadan önce kitap kapakları gibi dış görünüşü dikkat çeker. Reçelleri de kavanozlara koyduktan sonra, etiketler, renkli kurdeleler ile hoş görünmesi sağlanabilmektedir. Kavanozların ya da kavanoz kapaklarının da renklendirilmesi artık yapanın hayal gücüne kalmış bir durumdur.

Reklamlar her zaman büyük önem taşımaktadır. Gerekirse internette bulunan sosyal paylaşım sitelerinde, gerekirse de arkadaş ortamlarında kulaktan kulağa yayma yöntemiyle de reklam yapılabilir. Bu sayede çok daha fazla müşteriye ulaşmak ve buna paralel olarak da kazancın artması sağlanabilecektir.

Çok sayıda reçelin olması da yine müşteriyi ve kazancı arttıran unsurlar arasındadır. Vişne, çilek, incir ve hatta patlıcanın bile reçelinin yapılabildiği bu günlerde, herhangi bir reçeli seveni bulmak da mümkün olacaktır. Evde yapmak daha sağlıklı olduğu için de ev reçellerine ilgi de yüksektir. Çocuğuna katkısız  ve temiz ürünler yedirmek isteyen ebeveynler, reçel gibi çok tüketilen bir malzemenin evde yapılmışını almak isteyeceklerdir.

Sadece pazarda değil, internet ortamında da reçelleri satmak mümkündür. Alıcı ödemeli şekilde kargoya verildiği takdirde, ülkenin dört bir yanına reçelleri göndermek olasıdır. Bu sayede sadece çevrede değil, birçok şehirde de müşteri imkanına sahip olunabilir.

Ayrıca belli aylarda belirli reçelleri yapmakta fayda vardır. Örneğin temmuz- ağustos ayında bol bulunan ahududu, reçel için çok uygun olacaktır.

Başa dön tuşu