Ekonomi

FED Faiz Kararı Açıklandı! Fed Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

Küresel piyasalar FED haftasına temkinli bir şekilde giriş yaptı. FED’ in şimdi kararı ve bundan sonraki politikaları açısından çeşitli öngörülerin olduğunu ifade edebiliriz. Bu kapsamda FED toplantısının ne zaman yapılacağı ve kararın hangi gün açıklanacağı merak konusu oldu. İşte detaylar…

Pandeminin ardından dünya genelinde bir ekonomik krizin yaşandığını ifade edebiliriz. Bugün gelişmiş ülkelerde bile bu ekonomik krizden kaynaklı resesyon riskinin olduğunu belirtebiliriz. Bilhassa ülkeler yüksek enflasyon ile mücadele etmeye devam ediyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde de bu ekonomik kriz hissediliyor. Bu bağlamda piyasalara yön verecek FED toplantısı merakla takip ediliyor. Toplantının ne zaman yapılacağı ve kararın hangi gün açıklanacağı araştırılmaya başlandı.

FED Faiz Kararı Açıklandı!

Avrupa, ABD, Çin ve daha birçok ülkede ekonomik krizin covid- 19’ dan kaynaklı yaşandığını ifade edebiliriz. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkelerinden olan ABD’ nin FED toplantısı piyasalara yön verdiğinden dolayı merakla bekleniyor. Avrupa Birliği üyesi ülkeler ve Avrupa’ nın diğer bölgelerinde yaşayan ülkeler de bugün dünyanın en büyük ekonomik güçleri arasında yer almaya devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz gün faiz kararını açıklamıştı. Bu karar ile faiz artışına gedildi. Bu karara yapılan çeşitli eleştirilerin ardından Avrupa Merkez Bankası alınan kararın keyfi olarak alınmadığını belirtti. Bu bağlamda yüksek enflasyon ile mücadelenin devam ettiği ve enerji krizinin yaşandığı Avrupa’ da bu karar gereklilik arz etmişti. Bilhassa AB üyesi ülkelerin bazıları enerjide tamamen Rusya’ ya bağımlı olduğundan enerji arz güvenliği, dışa bağımlılık ve sürdürülebilir enerji konularında sıkıntılar yaşayabiliyor.

Bugün AB’ nin en büyük enerji tedarikçisi Rusya’ dır. AB bu bağlamda Rusya’ ya olan bağımlılığı azaltmak için alternatif enerji kaynaklarına ve enerji tedarikçi arayışına gitmişti. Bu kapsamda Balkan ülkeler ile ilişkilerin güçlendirilmesi yönünde politika geliştirmektedir. AB, Rusya ve Ukrayna savaşının ardından Rusya’ y uyguladığı ekonomik yaptım sonucu Rusya’ da enerji kesintilerine gitti. Bu kapsamda Kuzey Akım hattında kesintilerin yaşanması ile hem enerji fiyatlarında artış yaşandı hem de yüksek enflasyon devam etti. Burada Rusya uluslararası alanda güvenli enerji tedarikçisi kimliğine zarar vermesinin yanında AB ve diğer bağımlı ülkeler alternatif enerji ortaklığı kurabilecek ülkelere yöneldi.

Fed Toplantısı Ne Zaman Yapılacak?

AB’ de, ABD’ de ve Türkiye’ de yaşanan ekonomik krize değindik. Bu kapsamda ülkeler birbirlerine entegre bir yapı içerisinde olduğundan dolayı olumlu ya da olumsuz etkilenebiliyorlar. Küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyon oranlarının devam etmesinden kaynaklı FED faiz toplantısı milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Alınan karar ile piyasalarda hareketlilik yaşanacağını ifade edebiliriz.

FED sayfasında toplantı takvimine baktığımız zaman ekim ayında toplantı yapılmamıştı. Ancak kasım ve aralık aylarında FED toplantısının yapılacağını belirtebiliriz. Hem iç hem de dış piyasaya şekil verdiğinden dolayı FED kararı oldukça önem arz etmektedir. Bu kapsamda kasım ayı toplantısı merakla bekleniyor. Elde edilen bilgiye göre 1-2 Kasım 2022 tarihinde FED toplantısnın gerçekleştirileceği yönünde olduğudur. Eylül ayında FED açık piyasa komitesi politika faizini 75 baz puan arttırarak %3-3.25 aralığına çektiğini ifade edebiliriz.

2022 yılında FED birçok defa faiz artırımı yaptığından dolayı kasım ayında da faiz arttıracağı yönünde beklentilerin daha çok olduğunu ifade edebiliriz. Hatta yapılan öngörülerde politika faizinin 75 baz puan artırılması kesin olarak beklenmektedir. Faiz kararlarının artması değil de düşürülmesi enflasyon oranlarının azalması ile gerçeklecektir.

Başa dön tuşu