Gündem

İran’da Polis Aracına Saldırı! Protestolar Giderek Büyüyor

İran’da ahlak polisleri tarafından kıyafet kanununa muhalefet suçundan gözaltına alınan Mahsa Amini’nin ölümünün ardından, olay ülke de infial yarattı.  Olayın sonrasında protestoların ardı arkası kesilmezken,  protestoların git gide şiddeti artıyor. İran’da son durum ne?   İran sokaklarında başörtü yakan protestocular son olarak ‘paralı katiller’ diyerek irşat polislerine ait bir araca saldırdı.

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül 2022 tarihinde 22 yaşındaki Mahsa Amini, başörtüsünü kanuna uygun takmadığı gerekçesi ile ahlak polisi tarafından gözaltına alındı. Gözaltında komaya girip hayatını kaybeden genç kızın vefatı ile birlikte ülke genelinde protesto gösterileri başladı. Protestoya katılım her gün artarken şiddettin dozu da her geçen gün artıyor. İran’da gerçekleşen protestolara dünyanın  dört bir yanından destek yağıyor.

İran’da Polis Aracına Saldırı!

Son olarak gerçekleştirilen gösterilere üniversite öğrencileri de dahil oldu. Kalabalık ve öfkeli göstericiler, ahlak polisi olarak bilinen irşat polislerine “katil ajanlar, paralı katiller” sloganları atarak polis aracına saldırdı. Polis aracının etrafını sarıp üstüne çıkan göstericiler içindeki polisleri çıkarmak için camları tekmeledi.

Protestoları Engellemek için İnternet Bağlantısı Kesildi

Diğer yandan rejim de ardı arkası kesilmeyen ve giderek büyüyeceği tahmin edilen protestoları engellemek adına yeni adımlar atmaya devam ediyor. İran rejimi, göstericilerin bir araya gelmesini engellemek adına bazı yeni önlemler aldı. Rejim, protestocuların sosyal medya üzerinden iletişim kurarak organize olmasını engellemek adına interneti kesintiye uğrattı. Protestocular internet bağlantısının kesilmesinden sonra  “O bardak kırıldı ve su döküldü. Artık meşru müdafaada bulunacağız” paylaşımlarında bulunmaya başladı.

İran’da yaşanan olay sonrası dünyanın dört bir yanından İran’da bulunan protestoculara destek yağıyor. Gerek sosyal medya üzerinden gerek tepki yürüyüşleri ile farklı farklı ülkelere İran’da yaşanılan olaylara tepkiler verilmeye devam ediliyor.

Başa dön tuşu