Sağlık

Kabakulak hastalığı nedir? Kimlerde görülür

Virüslerden dolayı oluşan hastalıklardan bir tanesi de kabakulaktır. Kabakulak hastalığı bulaşıcı hastalıklar içerisinde yer alan bir hastalıktır. Hastalık, tükürük bezlerinin enfeksiyon kapması ve bu enfeksiyonun büyümesi ile birlikte ortaya çıkacaktır. Bu ismin verilmesinin asıl sebebi de kulağın altında bir şişliğin oluşmasıdır. Genellikle hastalığın çocukluk döneminde çok daha fazla görülebileceği söylenmelidir. Ayrıca çocukluk döneminde kabakulak hastalığı geçirmemiş yetişkinlerde de bu hastalığın görülebileceği söylenmelidir.

Kabakulak hastalığı belli belirtileri de ortaya çıkarmaktadır. Belirtiler arasında öncelikle çenenin arka alt tarafında şişlik olması söylenebilir. Hastalığın da isminden dolayı bu yerde şişlik görülürse doktora danışmakta fayda bulunacaktır. Bunun yanı sıra yin belirtiler arasında ağız açıp kapamada ve yiyecekleri çiğnemede yaşanabilecek olan ağrılar da hastalığın belirtilerinden olabilecektir. Başın şişlik yerine göre biraz daha yatay durması, bulantı, yeme zorluğundan dolayı iştah kaybı, halsizlik, hafif bir şekilde ateş ve yorgunluk gibi durumlar bu hastalığın belirtileri arasında sayılabilecektir.

Kabakulak bulaşıcı hastalıklar içerisinde yer alır ve diğer hastalıklara da neden olabilir. Bu mikrop eğer kana girerse, tüm vücutta yayılacak ve beyine de gidebilecektir. Bu durumda da menenjite neden olabileceği görülecektir. Kana yayılması durumunda sadece beyinde değil, dieğr organlarda da sorunların oluşmasına neden olabilecektir.

Kabakulak hastalığının tanısı koyulduktan sonra genellikle hastanın evde istirahat etmesi gerekecektir. Çineme zorluğu oluştuğu için, hastanın daha yumuşak ve kolay çiğnenebilir olan yiyecekler ile beslenmesi önerilmektedir. 2 hafta sonrasında hastalığın vücuttan atılabileceği görülmektedir. Genellikle bu gibi bulaşıcı hastalıkların tedavisi için doktor kontrolü daha yerinde bir karar olmaktadır. Doktorun önerdiği ateş düşürücü gibi ilaçlar ile hasta tedavi edilirse kısa süre sonrasında hastalıktan daha kolay bir şekilde kurtulamsı da mümkün olacaktır.

Başa dön tuşu