Ekonomi

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Ne Oldu?

Gözler Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Ekim ayı kararı merakla bekleniyor. Piyasanın faiz tahmini araştırılmaya başlandı. İşte detaylar…

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararı dört gözle bekleniyor. Toplantının başlamasına saatler kala tahminler gelmeye başladı. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısıyla alınacak faiz kararı açıklanacak. Geçtiğimiz ay Merkez Bankası politika faizini %13’ ten %12’ ye düşürmüştü. Enflasyon ile mücadele kapsamında indirilen politika faizinin ardından TÜİK’ in açıkladığı enflasyon rakamlarına baktığımız zaman hala %80’ in üzerinde olduğunu görüyoruz. Merkez bankasının ekim ayı için politika faiz kararı merakla bekleniyor.

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı!

Küresel piyasalarda yaşanan yüksek enflasyondan kaynaklı Merkez Bankalarının alacağı kararlar oldukça önem arz ediyor. Geçtiğimiz günlerde ABD tarım dışı istihdam oranlarının açıklanması ile beklenilenin üzerinde olduğu görüldü. Bundan dolayı FED kararının yine faiz artışı yönünde olacağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz ay ABD politika faizinde 75 baz puanlık artışa gitmişti. Bundan kaynaklı birçok ülke de faiz. Artışına giderken Türkiye’ de faiz indirimine gitmişti.

FED’ in sitesine baktığımız zaman toplantı takviminde Ekim 2022 tarihli FED faiz toplantısıın olmadığını görüyoruz. Ayrıca toplantı takviminde 1- 2 Kasım 2022 tarihlerinde FED faiz kararının açıklanacağını belirtebiliriz. Yıl sonu FED toplantısı için bakıldığında 13- 14 Aralık 2022 tarihinde olduğu ifade edilebilir.

ABD, FED toplantıları piyasalara etki ettiğinden kaynaklı birçok kişi tarafından yakından takip ediliyor. Bilhassa entegre bir yapı içerisinde olan ülkeler bu kararı kendi ülke ekonomilerinde olacak etkiyi göz önünde bulundurarak politika üretiyor. Bu bağlamda alınan kararlarda geçtiğimiz ay birçok ülke politika faizinde artışa giderken İngiltere de gitmişti. Ancak İngiltere uyguladığı ekonomi politikalarından kaynaklı sterlin de çöküşe gitmişti.

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Ne Oldu?

Küresel piyasalarda büyük etki yaratan FED kararı merakla beklenirken Merkez Bankası’ nın açıklayacağı faiz kararının açıklanmasına saatler kaldı. FED faiz kararı toplantı tarihi kripto, borsa, altın, dolar ve kripto yatırımcıları yakından takip ediliyor çünkü piyasa faiz kararına göre hareketleniyor.

Ekonomik olarak piyasalara büyük etki eden Merkez Bankası faiz kararı hemen hemen her sektörü etkilediğinden dolayı yakından takip ediliyor. Bilhassa yatırımcıların takip ettiği Merkez Bankası kararı piyasalara yön vereceğinden dolayı karar sonrası dolar, altın, borsa ve kripto paranın durumu da merak konusu oldu.

TCMB’ nin faiz kararı için Finans tarafından yapılan ankete göre katılan bütün ekonomistler Merkez Bankası’ nın politika faizini %12’ den %11’ e düşüreceğini hatta yıl sonuna kadar da %9’ a kadar düşeceğini düşündüğünü belirtti. Geçtiğimiz ay TCMB politika faizini 100 baz puan indirerek %12’ ye düşürdü. Bakalım bu ay ki toplantıda Merkez Bankası nasıl bir karar alacak. Ankette de belirtildiği gibi ekonomistlerin birçoğu Merkez Bankası’ nın politika faizini indireceği yönünde düşündüğü görülüyor.

ABD’ nin FED faiz kararının tarım dışı açıklanan istihdam oranlarına baktığımız zaman beklenenin üzerinde oldu. Dolayısı ile ABD’ de gelecek ay yapılması planlanan toplantıda 75 baz puan faiz artışına gideceği yönünde tahminler daha çok olduğu görülüyor. Dolayısı ile Türkiye’ nin alacağı faiz kararı da oldukça önem arz ediyor. Bugünlerde gram altın fiyatında hareketlenmeler yaşarken doların değer kazandığını görüyoruz. Euro nun da değerini koruduğu biliniyor. Böylesi bir ortamda Merkez Bankası’ nın alacağı kararın bu piyasada nasıl bir etki yaratacağı da merak konusu.

Başa dön tuşu