Ekonomi

TOKİ Projelerinde Ödemeler Ne Zaman Başlayacak?

TOKİ’nin arsa başvuruları için yeni bir çalışma yapılarak e-Devlet’te kimlik numarası uygulaması getirildi. Arsa başvurularında e-Devlet üzerinden yaşanabilecek herhangi bir yoğunluğun, hizmete erişimi aksatmaması için kademeli olarak alınan başvurular çerçevesinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son hanesi “0” olanlar bugün ve yarın, kimlik numarasının son hanesi “2” olanlar 12 Ekim’de, kimlik numarasının son hanesi “4” olanlar 13 Ekim’de, kimlik numarasının son hanesi 6 olanlar 14 Ekim’de, kimlik numarasının son hanesi 8 olanlar ise 15 Ekim’de başvuru yapabilecek. Vatandaşlar 16 Ekim tarihinden itibaren ise herhangi bir sınırlama olmaksızın kolay bir şekilde başvuruda bulunabilecek. Binlerce kişi tarafından merak edilen TOKİ taksitlendirilmesine dair merak edilen detaylar siz değerli okurlarımız için haberimizde yer alıyor.

TOKİ’nin sosyal konut projesinin ardından arsa projesine de başvurular bugün itibari ile resmen başladı. 1 milyon arsa ve 10 bin iş yerinin satılacağı proje kapsamında peşinat ödemesi yapıldıktan sonra taksit ödemeleri 1 sene sonra başlayacak.

TOKİ İlk Evim Arsa Projesi ile arsa ve iş yeri sahibi olmak isteyenler kişiler için başvurular 10 Ekim tarihi itibariyle başladı. Proje çerçevesinde 1 milyon arsa 10 bin iş yeri için  başvurular alınacak. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, proje ayrıntılarının Kabine Toplantısı’ndan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak olan basın açıklamasında duyurulacağını açıkladı.

Son Başvuru Tarihi 7 Kasım

‘İlk Evim Arsa’ başvuruları 10 Ekim-7 Kasım 2022 tarihleri arasında Ziraat Bankası şubeleri üzerinden  yapılacak. Arsa tahsis bedelinin 1/10’u peşin geriye kalanı kısım ise 9 yılda 9 eşit taksitle ve faizsiz olarak ödenileceği öğrenildi. Arsa tahsil edildikten sonra, 1/10 arsa tahsis bedeli peşinatı ödenecek, noter taahhütnamesi imzalanarak arsa tahsis bedelinin ödenmeyen kısmı ise 9 taksitin 9 yılda 9 eşit taksit ile bölünecek. Toplu Konut İdaresini (TOKİ) izafeten Ziraat Bankası A.Ş. ile borçlanma sözleşmesi imzalanmasının ardından da arsa tahsis edilecek. TOKİ’nin sosyal konut projesini duyurmasının arından arsa projesine de başvurular 10 Ekim 2022 tarihi itibari ile resmen başladı. 1 milyon arsa ve 10 bin iş yerinin satılacağı proje kapsamında peşinat ödemesi yapıldıktan sonra taksit ödemeleri 1 sene sonra başlayacak.  Peki TOKİ tarafından düzenlenen projelerin ödemeleri ne zaman başlayacak?

Taksit Ödemeleri 1 Yıl Sonra Başlayacak

Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendiği tarihten sonra, sözleşme imza tarihinden itibaren 1 sene sonraki tarih olarak belirlenecek. Tahsis sahibi peşinat miktarı yatırıldıktan 1 sene sonra başlamak üzere, taksitler aylık ya da yıllık eşit taksitlere bölünerek ödenebilecek. Ancak sözleşme aşamasında ise aylık veya yıllık sözleşme tiplerinden sadece biri tercih edilebiliyor.

Satışa Çıkacak Arsaların Yerleri Belli Oldu

Diğer yandan proje kapsamında satışa çıkan arsaların yerleri de belli oldu.

Başa dön tuşu