Ekonomi

TOKİ Sosyal Konut Projesinde Büyük Müjde! Detaylar Belli Oldu!

belli oluyor. Birçok insanın merakla beklediği proje ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalar yaptı. Ayrıca Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da konu ile ilgili olarak sosyal medya hesabından önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar …

TOKİ sosyal konut projesinin detayları vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Projenin merakla beklendiği bugünlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile alakalı olarak önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşlar projeye ne zaman ve nasıl başvuru yapılacağı ayrıca başvuru şartlarının da neler olduğunu araştırmaya başladı. Merakla beklenen proje hakkındaki detaylar haberimizin içeriğinde…

TOKİ Sosyal Konut Projesinde Büyük Müjde!

Son zamanlarda vatandaşların gündeminde yer alan uygun fiyata ev sahibi olma düşüncesi TOKİ sosyal konutlar projesi ile daha yapılabilir bir hal aldı. Bu kapsamda TOKİ başvuru tarihleri, fiyatları ve şartları en çok sorgulanan hususlar arasında yerini koruyor. Uygun fiyatlarla konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar Türkiye tarihinin en büyük ve 81 ilde olacak olan TOKİ sosyal konut projesi hakkında ki detayları merakla araştırıyor.

Gündemde yer alan TOKİ sosyal konutlar projesi 81 ilde geçerli olacak ve bundan dolayı Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olmaya aday görünüyor. İnsanlar uygun fiyata ev sahibi olmak için bütün detayları araştırırken TOKİ fırsatlarından da yararlanmak amacı ile başvuru tarihinin açıklanacağı bekliyor. Başvuru tarihi ile birlikte projeye başvuru şartları da açıklanacağından konu ile ilgili yapılan her açıklama önem arz etmektedir.
81 ili kapsayan TOKİ projesi ile ilgili önemli açıklamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Öncesinde yapılan resmi açıklamaya göre 11 eylül tarihinde açıklama yapılacaktı ancak öğrenilene göre 13 eylül günü de bazı açıklamalar yapılacağı yönündeydi .Bu kapsamda insanlar TOKİ başvuru şartlarını, başvurularını ve ne zaman yapılacağı yönünde gelecek açıklamaları dört gözle bekler oldu.

Detaylar Belli Oldu!

Türkiye tarihinin en büyük projeleri arasında yer alan TOKİ Sosyal Konut Projesi son zamanların en güncel konuları arasında yer alıyor. Birçok vatandaşın merakla beklediği proje ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama önem arz etmektedir. Bu kapsamda Erdoğan, “Bu kampanyanın vatandaşımızı çok çok olumlu istikamette etkileyeceğine inanıyoruz. Burada sadece konut değil, aynı şekilde arsa projemiz var. 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası içeriyor. İcabında vatandaş, ben kendim yapacağım diyorsa, onlar da buyur kardeşim, 100 bin arsa var, kendin de yapabilirsin diyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Öte taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerine, “ayrıca 10 bin sanayi sitesiyle vatandaşımıza kendi işini kurma imkanı da sağlanacak. Gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik özel kontenjanlar olacak. Vatandaşlarımıza böylece ev sahibi olabilme kolaylığı sunuyoruz. Bunlarla birlikte inanıyoruz ki yüksek kira bedeli almak suretiyle korsanlık yapanlar da burada en büyük darbeyi yiyeceklerdir” devam etti.

Son zamanlarda gündemde olan 81 ilde TOKİ eli ile kurulacak konutlar hakkında detayları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, “Proje kapsamında İstanbul’da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ’ye başvuru yapabilecek. 30 yaş altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılacak. Yaş skalası ve bir oran belirleyeceğiz. Diyelim ki konut projesine giremediniz, arsaya başvurup kendi evinizi de yapabileceksiniz. Yeni evliler diye bir kategori olmayacak, onlardan kastımız gençler. 240 aya kadar da vade imkanı olacak. Konutların aylık taksitlerinin asgari ücretlilerin ödeyebileceği bir tutar olacağını belirten Kurum, “Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmaması gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

Bakan Murat Kurum ayrıca, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 13 Eylül’de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesinin detaylarını açıklayacak” açıklamasında da bulundu. Bu doğrultuda TOKİ sosyal konut projeleri kapsamında başvurunun 13 Eylül günü yapılacak açıklama ile kesinleşeceğini ifade edebiliriz.

Başa dön tuşu