Teknoloji

YouTube Premium Fiyatlarına Zam Geldi! Güncel Fiyatlar

Günümüz dijital çağda hemen hemen kullandığımız bütün platformlardan zam haberi geldi. Netflix ve Blu Tv’ nin ardından YouTube Premium kullanıcılarına da gece yarısı zam şoku yaşatıldı. Bu bağlamda Premium kullanıcıları güncel fiyatları araştırmaya başladı. İşte detaylar..

Google’ a ait video paylaşım ve sosyal medya platformu YouTube, bugün hemen hemen dünyanın her noktasına ulaşmış durumda. Dolayısı ile buraya yüklenen videolar milyonlarca insan tarafından izleniyor. Bu videolarda belli aralıklarla reklam izletiliyordu. Ancak reklam izlemek istemeyen kullanıcılar belli bir ücret karşılığında YouTube Premium’ u kullanıyor. Her gün gelen zam haberlerine bir yenisi YouTube Premium olarak eklendi. Güncel fiyatlar merak konusu oldu.

YouTube Premium Fiyatlarına Zam Geldi!

1990 yılından sonra Soğuk Savaş’ ın da bitmesi ile dünya genelinde büyük değişim ve dönüşümler yaşanmıştır. Bu değişim ve dönüşümü uluslararası ilişkiler teorileri kapsamında ele aldığımızda en iyi tanımlayacak kavram küreselleşme olacaktır. Bu bağlamda her ülke birbirleri ile iş birliği içine girerek hem ticari hem ekonomik hem kültürel hem de daha birçok ilişkide entegre bir yapı içerisine girdi. Dünya geneline baktığımız zaman bu sürece kayıtsız kalan ülke neredeyse yok gibi görünüyor.

Küreselleşme teorisinin genel çerçevesini anlatmaya çalıştık. Böylesi bir teoride gördüğümüz kadarıyla sınır, hizmet, sermaye ve insanlar serbeste hareket edebilmekte. Böylece ülkelerin tam olarak bağımsız hareket edemeyeceği gibi herhangi bir ülkede yaşanan bir krizin diğer ülkeleri de etkileyeceği anlamına gelmektedir. Dolayısı ile küresel piyasalarda yaşanan ekonomik kriz bugün Türkiye’ de de hissediliyor. Bu bağlamda hemen hemen her sektörde zam haberleri gelmeye devam ediyor.

Güncel Fiyatlar

Dünya genelinde hakim olan yapı biraz da olsa anlatılmaya çalışıldı. Dolayısı ile küresel piyasalarda yaşanan ekonomik krizin Türkiye’ de de hissedilmesi biraz daha somut bir şekilde anlaşılır oldu. Yüksek enflasyon ile mücadele ABD’ de Avrupa’ da Çin’ de ve Türkiye’ de devam ediyor.

Türkiye ekonomi gündeminde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası toplantısı yer alıyordu. Bu toplantıda Para Politikası Kurul 150 baz puanlık düşüş ile politika faizini %12’ den %10.5’e düşürüldüğünü yayımladı. Bu karar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ ın yıl sonuna kadar politika faizini tek rakama indirme talimatını Merkez Bankası’ nın gerçekleştireceğini görüyoruz.

Bugün Türkiye’ de enflasyon oranları %83’ ün üzerinde olmasına rağmen politika faizinde artış değil düşüş yaşandı. Gelişmiş ülkelere baktığımız zaman genel olarak politika faizinde artış yaşandığını görüyoruz. ABD son toplantıda 75 baz faiz puanını arttırmıştı, Almanya resesyon riskine rağmen artırdı, İngiltere Sterlin çökmesine rağmen politika faizini 50 baz puan artırdı. Ancak Türkiye, Merkez Bankası  son üç toplantıda politika faizine giderek bugün %10,5 seviyesine düşürdü. Para Politikası Kurulu kararı yayımladıktan sonra hem dolarda hem de altında hareketlenmeler yaşandı.

Hem küresel piyasalarda hem de Türkiye’ de yaşanan ekonomik durumdan bahsedildi. Yüksek enflasyondan kaynaklı bugün Türkiye’ de birçok ürüne zam haberi yapılıyor. Her güne yeni bir zam haberi ile uyanır olduk. Zam haberleri her sektör için ayrı ayrı olacak şekilde gündemde yerini korurken bunlara bir yenisi eklendi.
Gıda, giyim, eğitim, sağlık, akaryakıt, enerji ve daha birçok alanda zamların yapıldığını görüyoruz. Özellikle 2019 yılında dünya genelinde etkili olan korona virüsün etkisi ile eve kapanan insanlar dijital platformlarda zaman geçirerek çeşitli aktivitelerde bulundu. Bu bağlamda dijital çağın daha da yaygın bir şekilde kullanımının arttığını ifade edebiliriz. Yapay zeka, 3D yazıcılar ve daha birçok teknolojik gelişmeler yaşandı.

Dijital platformlarda Netflix, Blu Tv’ ye gelen zamların ardından bir yenisi olarak YouTube Premium’ a da zam haberi geldi. Gece şoku yaşatılan YouTube Premium kullanıcıları güncel rakamları merak etti. Bu bağlamda yeni fiyatlara baktığımız zaman : Standart üyelik 16,99 TL’den 29,99 TL’ ye çıkarken aile planı da 25,99 TL’ den 59,99 TL’ ye yükseldi.

Başa dön tuşu